Podsumowań sezonu 2018 ciąg dalszy – rywalizacja drużynowa

Bieganie to sport indywidualny. To jest niezaprzeczalna i podstawowa zasada tej dyscypliny. Jednak ja od początku działalności w „Biegaj z Dymkiem” silny nacisk kładłem na rywalizację drużynową. Powodów tego działania było kilka:

– w Polsce, a także w regionie płockim, powstało wiele klubów i grup biegowych. To naturalne zachowanie ludzi, których cechą jest życie w stadzie. Jednak duża ilość organizmów w biotopie prowadzi do ich rywalizacji. To samo jest na ekipami biegowymi. Im więcej ich jest, tym naturalnie większa rywalizacja się rodzi,

– nic nie motywuje tak jak bycie częścią drużyny. Jeżeli biegniesz na zawodach sam dla siebie i „dasz ciała”, to zawiedziesz tylko siebie. Jeżeli startujesz w sztafecie lub w drużynie, biegniesz na wspólne konto.  Myśl, że biegniesz dla innych powoduje, że zawodnicy potrafią sięgnąć do głębokich rezerw, aby dać z siebie wszystko,

– niektórzy zawodnicy mają małe szanse wejść na podium indywidualnie. Obecnie konkurencja w każdej kategorii wiekowej jest bardzo silna. Klasyfikacje drużynowe sprawiają, że nawet teoretycznie „słabsi” biegacze, mają szanse osiągnąć sukcesy dzięki swojemu zaangażowaniu na rzecz drużyny. Historia sportu zna wiele przypadków, gdzie niezbyt wybitni zawodnicy dyscyplin indywidualnych zdobywali medale olimpijskie dzięki rywalizacjom drużynowym lub startom w sztafetach.

Biegaj z Dymkiem (póki co) medali igrzysk olimpijskich nie zdobył, ale drobnych sukcesów się trochę uzbierało. Warto wymienić wśród nich wygraną damskiej ekipy pod roboczą nazwą „Gwiazdy” w Sztafecie 10K Parking Relay.

Po raz pierwszy wystawiłem też sztafetę 4×400 m na bieżni. Podczas „Szybkiej Trójki” Damsko-męski skład poradził sobie doskonale w rywalizacji z męskimi ekipami zajmując 3 miejsce.

Zaledwie 31 sekund na 35 kilometrach (7 osób x 5 km) zabrakło nam do wygranej w klasyfikacji drużyn amatorskich podczas Biegu Św. Dominika w Gdańsku. Jednak kolejny czas byliśmy w czołówce, zajmując 2 miejsce.

Jesienią wygraliśmy „drużynówki” lokalne.  Na „Gąbińskiej Dziesiątce”, a przede wszystkich prestiżowe na „Półmaratonie Dwóch Mostów” oraz „Płockim Biegu Niepodległości”. W czołówce byliśmy też na „Soczewce” i „Tumskiej Dyszce”.

W klasyfikacji drużynowej „Grand Prix Płocka  w biegach ulicznych” zajęliśmy 3 miejsce. Co ważne, na wynik drużyny składały się wyniki 4 zawodników, a u nas punktowały …  same dziewczyny.

Wyniki uzyskane w rywalizacji drużynowej przez ekipę Biegaj z Dymkiem w 2018 roku

Data Miejscowość Zawody Miejsce Czas/Uwagi
6 stycznia Warszawa 10K Parking Relay 9 kat/76 OPEN

1 kat/28 OPEN

16kat/26 OPEN

4 kat/8 OPEN

Gwiazdki

Gwiazdy

Pretendenci

PRO

4 marca Płock Bieg Tropem Wilczym 4 OPEN 1:53:10
25 marca Warszawa 13. PZU Półmaraton 11 OPEN 5:29:55
22 kwietnia Warszawa Orlen Warsaw Marathon 8 OPEN 2:38:50
20 maja Płock Garmin Iron Triathlon 1 OPEN 1/8 IM
17 czerwca Płock Szybka Trójka/4×400 m 3 OPEN 4:19.11
4 sierpnia Gdańsk Bieg Św. Dominika 2 kat amatorów
4 OPEN
2:09:15
18 sierpnia Płock Bieg Obrońców Płocka X Niespełnione wymogi „formalne”
8 września Gąbin Gąbińska Dziesiątka 1 OPEN 2:43:17
16 września Płock Półmaraton Dwóch Mostów 1 OPEN 8:35:32
29 września Soczewka 38. Bieg Soczewki z BOP 2 OPEN 3:57:37
28 październik Płock Tumska Dycha 4 OPEN
11 listopada Płock Bieg Niepodległości 1 OPEN 3:50:43
11 listopada Płock Grand Prix Płocka 3 OPEN 229 pkt

 

W 2019 roku też zamierzamy aktywnie uczestniczyć w rywalizacji drużynowej. Mamy mocny pierwszy skład, ale też szeroką i gotową do akcji ławkę rezerwowych.  Będzie się działo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *