Biegaczu, zadbaj o swoje stopy!

Złote motto

„Nawet idealne buty (cokolwiek by to znaczyło) tracą z czasem właściwości amortyzujące, czemu często nie towarzyszą żadne widoczne ślady zużycia na zewnątrz podeszwy”. Bieganie w takich butach może doprowadzić do przeciążeń, a w konsekwencji do urazów aparatu ruchu.

Opis przypadku – Krzysztof Tomiński

Tak było w przypadku jednego z moich pacjentów. Sebastian Dymek, utytułowany biegacz
i trener trafił do mojego gabinetu z problemem nawracającego przewlekłego bólu ścięgna Achillesa. Przyczyna wydawała się być oczywista – zbyt duża intensywność treningu i zbyt mało czasu na regenerację. W trakcie dynamicznego badania komputerowego stóp okazało się, że Sebastian jest biegaczem z tzw. luźną stopą/kostką, czyli potrzebuje dodatkowego wsparcia w kontroli pronacji.
Z kolei badanie na bieżni i kilka innych testów ujawniły zaburzoną osiowość kończyn oraz dość nonszalancki i rozchwiany stereotyp/wzorzec biegu.
Zawodnicy, którzy nadmiernie pronują przodostopie, bardziej obciążają wewnętrzną stronę ścięgna Achillesa. Trening siły biegowej, szybkościowy oraz buty z płaskim lub ujemnym obcasem, rozciągają jeszcze bardziej to ścięgno. Efekt to mikrourazy w strukturze ścięgna. Gojenie jest dość szybkie, ale zbyt duża objętość lub intensywność treningu powoduje kumulowanie się mikrorozdarć w strukturze kolagenu ścięgna i stan zapalny.
Z czasem może on się przeobrazić w trwałe zmiany w budowie tkanki łącznej ścięgna, potem zbliznowacenia, a następnie jego zwyrodnienie.
U Sebastiana na szczęście do tego nie doszło.

Zaproponowane leczenie  – Krzysztof Tomiński

  • przywrócenie osi kończyny poprzez zastosowanie wkładki ortopedycznej
  • trening funkcjonalny wzmacniający pewne grupy mięśniowe zapobiegające skoślawieniu kolan podczas chodu czy biegu

Specjalistyczne ortezy stóp na platformie z włókna węglowego z indywidualnie dobraną korekcją na spodniej stronie miały zmniejszyć pronację i poprawić efektywność biegu.
Z czasem miało się to przełożyć na zmniejszenie i skasowanie bólu ścięgna Achillesa.

Moja opinia – Sebastian Dymek

Ból „achillesów” pojawił się u mnie w czerwcu na urlopie w Grecji. Zignorowałem niepokojące sygnały, bo byłem w trakcie roztrenowania i stwierdziłem, że „samo przejdzie”.  Jednak mocne treningi w lipcu spowodowały, że już w połowie sierpnia byłem zmuszony przerwać przygotowania do maratonu w Berlinie. Poza bólem ścięgien doszła opuchlizna stawów skokowych, obrzęki oraz opuchlizna. Trenowanie stało się niemożliwe. W październiku dodatkowo nabawiłem się skręcenia stawu skokowego i perspektywy na przyszłość były nienajlepsze.

W połowie października Krzysztof przeprowadził komputerowe badania stóp. Po analizie wyników badań przygotowane zostały wkładki, które były wyprofilowane specjalnie pod moje stopy.  Pod koniec listopada zacząłem chodzić w butach z wkładkami Rehakinetic. Początkowo odczuwałem duży dyskomfort w czasie chodzenia. Jednak z każdym dniem komfort chodzenia się poprawiał.
W tym samym czasie wznowiłem też treningi. Miałem obawy, że kontuzja szybko powróci.  Aktualnie jestem w treningu już 9 tygodni i nie mam problemów z „achillesami” oraz stawem skokowym. Kilkanaście dni temu Krzysztof dokonał zmian w ustawieniu wkładek. W ostatnich dniach próbuję biegać we wkładkach i pomimo moich obaw, reakcja stóp jest dobra.

Żeby naprawić wszystkie dysfunkcje mojego układu ruchu potrzeba dużo czasu. W ciągu 17 sezonów uprawiania lekkiej atletyki i triathlonu przebiegłem w sumie ok. 41 tysięcy kilometrów. Przy takiej eksploatacji organizmu wkładki pozwalają mi kontynuować wyczynowe bieganie. Na pewno trzeba się uzbroić w cierpliwość, bo terapia jest czasochłonna, ale efekty są naprawdę trwałe.

Zapraszam do skorzystania z oferty Rehakinetic!

Zakres działalności firmy:
– diagnostyka i leczenie zespołów bólowych kręgosłupa
– badanie komputerowe stóp
– projektowanie indywidualnych wkładek ortopedycznych – ortez stóp
– rehabilitacja schorzeń narządu ruchu

Zapraszam do odwiedzenia strony mojego partnera http://kregoslup-plock.pl/ oraz profilu na Facebooku https://www.facebook.com/Rehakinetic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *